Hoppa till sidans innehåll

GO årsmöte 2016


Lördagen den 27 augusti höll Gamla Olympianare sin årliga träff.
Platsen var ute på Tyningö hos familjen Rydberg. 
En av dagens aktiviteter är KM i 5 kamp.

27 st Olympianare (25 tävlande) tog efter lunchen den korta promenaden upp till natursköna
Tyningö IP där tävlingarna hölls.


 
Segrade gjorde Olov Johansson i seniorklassen medan  Göran Sakko vann juniorklassen.


På bilden ses vinnarna Olov Johansson (till vänster) & Göran Sakko.

Seniorklassen vanns övertygande (tre grensegrar) av Olov Johansson.
Bakom var det hård kamp om övriga pallplatser. Inför sista grenen (Stegen)
låg Leif Nilsson tvåa 5.5 poäng före trean Hugo Bildberg.
Hugo fick ihop 36 poäng vilket räckte till en delad tredje plats i grenen.
När sedan Leffe hade en mindre lyckad omgång med 25 poäng & delad 9:onde
plats stod det klart att Hugo blev total tvåa en halv poäng
före Leif Nilsson som i sin tur var en poäng före fyran Hans Johansson.

Även Juniorklassen kom att avgöras i den sista grenen.
Lars Otterstål var efter fyra grenar i total ledning två poäng före Göran
Sakko.  När poängen räknades ihop så stod det klar att Göran Sakko var årets vinnare.
Tvåa blev Lasse Otterstål medan regerande mästaren Lennart Bengtsson slutade trea.


Tack alla för en ny trevlig dag och stort tack till tjejerna som serverade och lagade maten.



Resultat KM i 5 kamp 2016

Seniorklassen
 1.                        Olov Johansson                                                       14,5 poäng

 2.                        Hugo Blidberg                              21,5 p
 3.                        Leif Nilsson                                   22  p
 4.                        Hans Johansson                                                       23 p
 5.                        Kennet Samuelsson                                               25,5
 6.                        Leif Eriksson                                 33
 7.                        Anders Blomgren                                                    30,5
  8.                       Sten Rydberg                               35 P
 8.                        Lars Olov Andersson                 35 P
10.                       Dan Lindqvist  39,5

Juniorklassen

1.                         Göran Zakko    20  Poäng
2.                         Lars Otterstål  22  P
 3.                        Lennart Bengtsson                    24,5  P
 4.                        Owe Mikaelsson                         28  P
 5.                        Karl Brask         30,5  P
 6.                        Roland Sakko  34  P
 7.                        Christer Westerlund                 34,5  P
 8.                        Pelle Wallin      40  P                  
 9.                        Jan Oldestedt 41  P
10.                       Håkan Forsberg                          41,5  P
11.                       Ola Meckbach 45  P
12.                       Sevon Karlsson                            48,5  P
13.                       Urban Tångring                           54,5  P
14.                       Tony Johansson                          55  P                  


5 - Öring

Seniorklassen
1.                         L - O Andersson                          19 Poäng
2.                         Leif Nilsson      22
3.                         Hugo Blidberg 23

Juniorklassen
1.                         Christer Westerlund                 13  Poäng

2.                         Lennart Bengtsson                    24
3.                         Lars Otterstål 30

Pil kastning

Seniorklassen

1.                         Olov Johansson                          36 Poäng
2.                         Leif Nilsson      28
3.                         Kennet Samuelsson                  24

Juniorklassen
1.                         Göran Sakko    38  Poäng

2.                         Lennart Bengtsson                     35
2.                         Roland Sakko  35
2.                         Lars Otterstål 35

Ringar

Seniorklassen

1.                         Olov Johansson                          30 Poäng
2.                         Hans Johansson                          15
3.                         Leif Eriksson    12

Juniorklassen
1.                         Jan Oldestedt 17  Poäng

2.                         Karl Brask         16
3.                         Owe Mikaelsson                         13


Stegen

Seniorklassen


1.                         Kennet Samuelsson                  46 Poäng
2.                         Hans Johansson                          42
3.                         Hugo Blidberg 36
3.                         Anders Blomgren                       36

Juniorklassen
1.                         Pelle Wallin      47 Poäng

1.                         Jan Oldestedt 47
3.                         Göran Sakko    40

Varpa

Seniorklassen

1.                         Olov Johansson                          46 Poäng
2.                         Leif Nilsson      70
3.                         Anders Blomgren                       75

Juniorklassen
1.                         Göran Sakko    69  Poäng

2.                         Ola Meckbach                              101
3.                         Lars Otterstål  105

Uppdaterad: 19 AUG 2017 10:32
Skribent: Ronny Forslöf
Epost: This is a mailto link

text

STÖD OSS

Vi sammarbetar med

 

räknare
räknare

Postadress:
IF Olympia Farsta
Farstaängsvägen 1
12346 Farsta

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: This is a mailto link

Se all info